გაკვეთილის თემა
|
დიდ კომპოზიტორთა პორტრეტები
|
სწავლების საფეხური
|
დაწყებითი საფეხური, 5 ა კლასი
|
მოსწ-თა პროფილი
|
30 მოსწავლე,
განსაკუთრებული მიდგომის საჭიროების მოსწავლეები არ არიან
|
საგანი/ინტეგრირებული საგნები/მასწავლებელი
|
მუსიკა, ის ტექნოლოგიები, /თამარ
ბერიძე, მაკა
მაისურაძე
|
გაკვეთილის მიზნები/
შედეგები
|
• მუს.V.6. მოსწავლეს
შეუძლია სხვებთან თანამშრომლობა.
• მუს.V.7. მოსწავლეს
შეუძლია მოსმენილი მუსიკალური ნაწარმოების განხილვა.
• მუს.V.8.მოსწავლეს
შეუძლია მონაწილეობის მიღება სხვადასხვა სახის ღონისძიებაში.
• მუს.V.13.მოსწავლეს შეუძლია
განასხვავოს და დააჯგუფოს მუსიკალური საკრავები.
• ისტექნ.V.3.მოსწავლეს შეუძლია სხვადასხვა სახის ციფრული საშუალების
შერჩევა და გამოყენება ციფრული მასალის შექმნისას.
მოსწავლე:
• ამოიცნობს მოსმენილი ნაწარმოებების ფრაგმენტებს; გადმოსცემს თავის შთაბეჭდილებას სიტყვიერად, ნახატით; ახასიათებს შემსრულებელთა შემადგენლობას; ამოიცნობს მოსმენისას ნაცნობ მუსიკალურ ფორმებს;
განასხვავებს ვოკალურ და ინსტრუმენტულ ტემბრებს; იყენებს მუსიკალურ ტერმინებს
•
მუშაობს
სხვებთან ერთად ამოცანის გადასაჭრელად; საჭიროების შემთხვევაში ითხოვს დახმარებას
დაეხმარება სხვებს; ანაწილებს სამუშაო ფუნქციებს
და მოვალეობებს.
•
აჯგუფებს
საკრავებს ბგერის მიღების წესის ან მასალის მიხედვით.
• ახდენს ტექსტური, გრაფიკული მასალის კომბინირებას ციფრული მასალის შექმნისას
|
წინასწარიცოდნა
|
მოსწავლემ იცის საორკესტრო
ინსტრუმენეტბი, აქვთ ცნობები კომპოზიტორთა ბიოგრაფიისა და შემოქმედების შესახებ,
ფლობენ მუსიკალურ ტერმინოლოგიას.
მოსწავლემ იცის როგორ შექმნას ნახატი პრაგრამა paint-ში, word- ტექსტურ რედაქტორში
ტექსტის გაფორმება.(აბზაცები,
სიმბოლოების, ფიგურების, სურათების ჩასმა და მათზე მოქმედებები)
|
შეფასების საგანი, პროცედურები
|
მოსწავლე შეფასდება წინასწარ შემუშავებული რუბრიკის საშუალებით. განმავითარებელი და განმსაზღვრელი შეფასებებით.
დაკვირვებით.
|
სასწავლო მასალა, ტექნიკურირესურსები
|
სახელმძღვანელო: მუსიკა 5 კლასი, მ.
ჩიკვაიძე, კომპიუტერი, პროექტორი,
ფაილები MS Wordi, MS powerpoint, ინტერნეტი, სტიკერი, ფურცლები.
|
გაკვეთილის მსვლელეობა/საკლასო მენეჯმენტი
|
1.
აქტივობა: ვახდენ კლასის ორგანიზებას, ვაცნობ შეფასების რუბრიკას და ჯგუფების
შეფასების ელექტრონულ ცხრილს
(დანართი1) /4 წთ/
მეთოდი: ჯგუფებში გადანაწილება, შეფასების რუბრიკის და ელექტრონული
ცხრილის გაცნობა
ეკრანზე ჩვენებით.
2
აქტივობა: კითხვა-პასუხი /11 წთ/
მეთოდი: პროექტორის
გამოყენებით კითხვაზე პასუხის სიტყვიერად გაცემა ჯგუფებში
(დანართი 2). შეასაბამისად ელექტრონული
ცხრილის შევსება (დანართი 1).
3 აქტივობა : მოსმენა-გამოცნობა
/15 წთ/
მეთოდი: ვიყენებ ინტერნეტს და ვასმენინებ მუსიკალური
ნაწარმოებებიდან
ფრაგმენტებს.
ზაზუნა
, მე-40 სიმფონია , ლაკრიმოზა , მე-9 სიმფონია, ღამის
პატარა სერენადა . მე-5 სიმფონია
, მოცარტის თურქული მარში
4
აქტივობა: ვიყენებ ელრესურსს-ტესტი სავარაუდო პასუხებით. /5 წთ/
მეთოდი:
კითხვა-პასუხი ( დანართი 3)
5 აქტივობა: ვაძლევ
სამუშაოს ტექსტურ რედაქტორში.
/6 წთ/
მეთოდი: კომპიუტერში,
Ms Word-ში დავალების (იხ. დანართ4) შესრულება
6
აქტივობა: შეფასება / 4
წთ/ მეთოდი:
ვავსებ
შეფასების სქემას და
ვაფასებ ჯგუფებს. ვაკვირდები
და
ვაფასებ მოსწავლეებს ინდივიდუალურად
შეფასების რუბრიკის მიხედვით
(დანართი 1) .
|
შეფასების რუბრიკა
დანართი 1
კრიტერიუმები
|
1-4 ქულა
|
5-6 ქულა
|
7-8 ქულა
|
9-10 ქულა
|
მუსიკალური ტერმინოლოგიის ცოდნა
|
ვერ
ასახელებს და განმარტავს მუსიკალურ ტერმინებს
|
უჭირს მუსიკალური ტერმინების
გამოყენება და განმარტება
|
ხარვეზით იყენებს და განმარტავს მუსიკალურ ტერმინებს
|
სწორად
იყენებს
და
განმარტავს მუსიკალურ ტერმინებს
|
მოსწავლეს შეუძლია მოსმენილი მუსიკალური
ნაწარმოების განხილვა.
|
ვერ
ამოიცნობს მოსმენილი ნაწარმოებების ფრაგმენტებს, უჭირს გადმოსცემა შთაბეჭდილების სიტყვიერად, ნახატით, ვერ ამოიცნობს მოსმენისას ნაცნობ მუსიკალურ ფორმებს;
|
შეცდომებით ამოიცნობს
მოსმენილი ნაწარმოებების
ფრაგმენტებს,
სუსტად გადმოსცემს თავის
შთაბეჭდილებას
მოსმენისას ხარვეზებით ასახელებს
ნაცნობ მუსიკალურ ფორმებს;
|
მცირედი შეცდომებით ამოიცნობს მოსმენილი ნაწარმოებების ფრაგმენტებს,
გადმოსცემს თავის შთაბეჭდილებას სიტყვიერად, ნახატით, ამოიცნობს მოსმენისას
ნაცნობ მუსიკალურ ფორმებს;
|
ამოიცნობს მოსმენილი ნაწარმოებების ფრაგმენტებს; გადმოსცემს თავის შთაბეჭდილებას სიტყვიერად, ნახატით; ამოიცნობს მოსმენისას ნაცნობ მუსიკალურ ფორმებს;
|
ციფრული საშუალების გამოყენება
ტექსტურ რედაქტორში
|
ხარვეზებით ალაგებს ტექსტურ რედაქტორში გრაფიკულ მასალას
|
უჭირს დალაგება, ტექსტური, გრაფიკული
მასალის კომბინირება ციფრული მასალის შექმნისას;
|
ხარვეზებით ალაგებს და ახდენს ტექსტური, გრაფიკული მასალის კომბინირებას ციფრული მასალის
შექმნისას;
|
სრულყოფილად ალაგებს და ახდენს ტექსტური, გრაფიკული მასალის კომბინირებას ციფრული მასალის
შექმნისას;
|
ჯგუფების შეფასების ცხრილი MS Excel-ში
|
||||||
ჯგუფის დასახელება
|
კითხვაზე პასუხი
|
მუსიკალური
ნაწამოების ავტორის გამოცნობა
|
ტესტური დავალება
|
დავალება Ms Word-ში
|
ჯამური ქულა
|
|
1 ჯგუფი-დო
|
0
|
|||||
2 ჯგუფი -რე
|
0
|
|||||
3 ჯგუფი- მი
|
0
|
|||||
4 ჯგუფი- ფა
|
0
|
|||||
5 ჯგუფი- სოლ
|
0
|
|||||
6 ჯგუფი -ლა
|
0
|
|||||
7 ჯგუფი- სი
|
0
|
დანართი 2
1. რა პროფესიის იყო ვ.ა. მოცარტის მამა
და როლი მიუძღვის შვილის მუსიკალურ აღრზრდაში
2. რა პროფესიის იყო ბეთჰოვენის მამა და როლი მიუძღვის შვილის მუსიკალურ აღრზრდაში
3. რა ვიცით მოცარტის
ბავშვობის შესახებ
4. რა ვიცით ბეთჰოვენის
ბავშვობის შესახებ
5. იცნობდნენ თუ არა მოცარტი და ბეთჰოვენი ერთმანეთს
6. რა ვიცით ბეთოვენის ჯანმრთელობის შესახებ
7. რა ვიცით მოცარტის გარდაცვალების შესახებ
ტესტი ჯგუფებს
დანართი 3
- რა ეწოდება ერთ შემსრულებელს?
• სოლისტი
• გუნდი
2. რა ეწოდება სამ შემსრულებელს
• ტრიო
•
კვარტეტი
3. რა ჟანრის მუსიკა
სრულდე სურათზე:
- ინსტრუმენტული
- ვოკალურ-ინსტრუმენტული
4. რა ეწოდება მუსიკალურ თანხლებას
• აკაპელა
• აკომპანიმენტი
• 5. რა ინსტრუმენტზე
უკრავს კომპოზიტორი?
• კლავესინი
• კლავიკორდი
• როიალი
დავალება: დანართი
4
1. მოცემულ ცხრილში დაალაგეთ
ინსტრუმენტები ბგერის
წარმოქმნის მიხედვით.
2.
Grouf ბრძანების
გამოყენებით გაამთლიანეთ ნახატი
(დააჯგუფეთ) ერთ
სურათად.
3. ფაილი შეინახეთ თქვენი ჯგუფის სახელწოდებით (my dokumant) დოკუმენტებში.